piątek, 9 kwietnia 2010

Puppy Linux podstawy

Puppy Linux, uff jak długo omijałem tę dystrybucję oddając się prostocie, łatwości konfiguracji linuxów ubuidalnych. W momencie gdy mój że tak go nazwę „komputer” wydając z siebie niepokojące dźwięki odmówił posłuszeństwa a wszelakie ubuidalne linuxy nie były na nim tolerowane dłużej niż przez 2 tygodnie podjąłem decyzję – instaluję Puppyego.

Puppy Linux - podstawy

Z góry uprzedzam że puppyego nie da się do końca spolszczyć jednak nie stanowi to żadnego problemu, po angielsku mamy system/menu itd. ale niektóre programy (jak gimp, kadu, open office, opera, itd.) mają polską nakładkę. Na początek musimy ustawić „country setup” na „pl_PL Poland” i kodowanie znaków na „UTF – 8” czyli; Menu – settings – chooselocale country localisation. Jednak gdy zobaczymy o ile zwiększa się wydajność naszego komputera i jak wbrew pozorom prosta jest obsługa puppyego ta nikła niedogodność przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie, w zamian mamy system szybki, mały, stabilny i w razie najgorszego (jeżeli już tak popsujemy że nic nie da się zrobić) reinstall trwa kilka minut do tego przystosowanie systemu do własnych potrzeb zajmie nam do godziny, w zależności od potrzeb.

2 komentarze:

  1. Bardzo fajny wstęp do dość ciężkiego tematu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli ktoś interesuje się obszarem IT to powinien znać chociaż podstawy angielskiego, jest sporo fajnych programów, które nie posiadają polskiego spolszczenia, więc warto uczyć się języka.

    OdpowiedzUsuń